A digitális világ kényelmét élvezve könnyen megfeledkezhetsz arról, hogy egyetlen üzenet, kattintás vagy telefonhívás is súlyos veszélyforrássá válhat. A csalók ma már gyakran magánszemélyeket céloznak meg: egy elhamarkodott gombnyomással megoszthatod személyes adataidat, vagy akár a bankszámládhoz való hozzáférést. Ez a cikk a leggyakoribb példákon keresztül mutatja be, mire figyelj, hogy ne válj áldozattá, valamint hogyan nyújthat anyagi, jogi és pszichológiai segítséget a Colonnade baleset- és betegségbiztosítás cyber kiegészítő fedezete.
Hogyan épül fel egy kibertámadás? – Valós példák és hasznos tanácsok
Egy hétköznapinak tűnő reggelen érkezik egy SMS: „Bankszámládat biztonsági okokból letiltottuk. A visszaállításhoz kattints ide.” A mellékelt, rövidített link egy szinte tökéletesen megformázott bejelentkezési oldalra vezet, ahol elkérik a netbanki azonosítóidat. Egyetlen probléma van vele, hogy hamis a weboldal. Ez a módszer az úgynevezett smishing – az SMS-ben történő adathalászat. Napjaink egyik leggyakoribb kibercsalási formája Magyarországon.
Másnap újabb támadás érkezik – most telefonon. A vonal másik végén valaki a „bank biztonsági osztályának” munkatársaként mutatkozik be. Hangja sürgető, kéri a bankkártya adataidat és az épp most érkezett egyszeri kódot is. Ez már vishing, vagyis hangalapú csalás, amelynek célja, hogy megtévesszen és megszerezze az érzékeny információkat.
De hogyan ismerhetők fel ezek a módszerek, és hogyan védekezhetsz ellenük?
A kibertámadás jelei – amikre mindig érdemes odafigyelni
Még a legprofibban megtervezett csalásokban is akadnak árulkodó nyomok:
Egyszerű megelőzési lépések – amelyekkel sok kellemetlenség elkerülhető
Colonnade Cyber fedezet – célzott védelem a digitális világ veszélyeire
Baleset- és betegségbiztosításod mellé a Colonnade Cyber kiegészítő fedezete olyan, mintha folyamatosan egy tapasztalt szakértőcsapat állna mögötted. A digitális fenyegetések ellen ugyanis szükség van kézzelfogható védelemre.
Miben tudunk a segítségedre lenni váratlan helyzet esetén?
Ezzel a négy pillérrel a Cyber kiegészítő átfogó védelmet nyújt számodra: anyagi biztonságot, technikai segítséget, jogi hátteret és lelki támaszt biztosít, éppen akkor, amikor a legnagyobb szükséged van rá.
Mi a teendő, ha támadás ért?
Ha csalárd pénzügyi tranzakcióra lettél figyelmes, ellopták a bankkártyád, vagy kompromittálódtak az adataid, az alábbi lépésekkel segítheted a kár megtérülését.
Fontos! A biztosítói segítség csak akkor vehető igénybe, ha rendelkezel érvényes Cyber fedezettel!
-
Zárold a számláidat azonnal! Amint gyanús tranzakciót vagy helytelen műveletet észlelsz, tiltsd le a kártyádat és a netbanki hozzáférést.
-
Írásban értesítsd a bankod! Jelezd a veszteséget a számlát vezető bankodnak – legkésőbb 24 órán belül.
-
Tegyél rendőrségi feljelentést! A csalásról vagy lopásról a rendőrséget is értesítened kell – legkésőbb 24 órán belül.
-
Gyűjts be igazolásokat! Ha a bank nem téríti teljes mértékben a kárt, vagy önrészt számol fel, kérj róla igazolást, és küldd el a biztosítónak.
-
Kérj adatokat a csalárd tranzakcióról! A pénzt fogadó fél banki adataira (pl. név, számlaszám, ország) is szükség lehet – ezeket is add át a biztosítónak.
Összefoglalás
A kibertérben zajló csalások egyre kifinomultabbak, de ha betartod a biztonsági alapelveket, jelentősen csökkentheted a kockázatot, valamint a megfelelő tudatossággal és védelemmel komoly károkat előzhetsz meg.
Tudj meg többet a Colonnade Cyber kiegészítőről – és gondoskodj arról, hogy váratlan helyzet esetén, legyen kihez fordulnod.
Válaszd ki az igényeidhez leginkább illeszkedő csomagunkat és kösd meg Baleset- és betegségbiztosításodat csupán néhány perc alatt! Keresd a Cyber kiegészítő fedezetet az Asszisztencia szolgáltatások között.